Εκδήλωση με θέμα «Η Ευρώπη κοντά στους νέους»(!) διοργανώνει η Περιφέρεια Πελοποννήσου και η Γενική Γραμματεία Επενδύσεων και Ανάπτυξης του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών την ερχόμενη Παρασκευή στο Ναύπλιο. Σύμφωνα με τους διοργανωτές πρόκειται για μια «εσπερίδα ενημέρωσης και διαλόγου για θέματα που απασχολούν τους νέους Ευρωπαίους Πολίτες». Ιδιαίτερος «στόχος» των διοργανωτών είναι οι μαθητές της πρώτης τάξης των Λυκείων Ναυπλίου και οι γονείς τους. Κύριος ομιλητής θα είναι ένα στέλεχος της Γενικής Διεύθυνσης Ενημέρωσης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Προκειμένου, μάλιστα, να προσελκυστούν οι προαναφερόμενοι υπάρχει και δώρο. Σαράντα από τους μαθητές που θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση θα φιλοξενηθούν από την εν λόγω Διεύθυνση στις Βρυξέλλες το 2005.