Στις 5 Δεκέμβρη πραγματοποιούνται οι εκλογές για το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΟΕΕ). Η Δημοκρατική Πανεπιστημονική Κίνηση Οικονομολόγων (ΔΠΚ-Ο) καλεί τους οικονομολόγους να συμμετέχουν στις εκλογές μαζικά και να τις μετατρέψουν,σε αφετηρία αγωνιστικής προοπτικής και διεξόδου. Οπως αναφέρει σε ανακοίνωσή της η ΔΠΚ-Ο, με την ψήφο τους οι οικονομολόγοι «θα αποφασίσουν εάν το ΟΕΕ θα συνεχίσει να συμμετέχει:
- Στην κατεδάφιση του δημόσιου χαρακτήρα της Κοινωνικής Ασφάλισης, στην ιδιωτικοποίηση και εμπορευματοποίησή της μέσα από τη λειτουργία του Επαγγελματικού Ταμείου Ασφάλισης Οικονομολόγων (ΕΤΑΟ).
- Στη διαρκή αμφισβήτηση της επαγγελματικής κατοχύρωσης, στην ανοχή της εντατικοποίησης της εργασίας, στην αφαίρεση εργατικών δικαιωμάτων, στην εργοδοτική ασυδοσία, στην επέκταση της μερικής απασχόλησης στο Δημόσιο.
- Στην προώθηση των κατευθύνσεων της Μπολόνια για την εκπαίδευση, στη δημιουργία φτηνών «απασχολήσιμων» αποφοίτων, χωρίς επαγγελματικά και εργασιακά δικαιώματα.
- Στην εμπορευματοποίηση της κατάρτισης μέσα από τη λειτουργία του ΙΕΚΕΜ ΑΕ.
- Στην ενίσχυση της εισφοροεισπρακτικής επιβάρυνσης των συναδέλφων με την ετήσια ανανέωση της άδειας του Λογιστή Φοροτεχνικού.
Ή θα ανοίξουν το δρόμο για:
- Την προώθηση στόχων και αιτημάτων, τα οποία θα απαντούν στις σύγχρονες και διευρυμένες ανάγκες των συναδέλφων.
- Την αποκάλυψη και παρεμπόδιση των αντιλαϊκών επιλογών του ΟΕΕ.
- Την προώθηση μέτρων εκδημοκρατισμού και την ενεργό συμμετοχή των συναδέλφων
- Την άσκηση πίεσης για παρέμβαση του ΟΕΕ στις οικονομικές εξελίξεις από τη σκοπιά εξυπηρέτησης των λαϊκών συμφερόντων και αναγκών».
Η ΔΠΚ-Ο καλεί τους οικονομολόγους να δημιουργήσουν το δικό τους αγωνιστικό πόλο με την αποφασιστική ενίσχυση της ΔΠΚ-Ο. Γιατί «η ΔΠΚ-Ο αρνήθηκε το δρόμο της ενσωμάτωσης, το αδιέξοδο της αποχής. Η ΔΠΚ-Ο κάλεσε στο δρόμο της συνειδητής συμμετοχής, της αγωνιστικής αντίστασης. Αρνήθηκε αγωνιστικά τη λογική του μονόδρομου».