Τα ίδια λέει και η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, πασπαλισμένα, βέβαια, με μπόλικο «κοινωνικό διάλογο», «συναίνεση» και... πίστη στο θεσμό των «συλλογικών διαπραγματεύσεων». Απλώς, ο ΣΕΒ, απαλλαγμένος από την έγνοια της ψηφοθηρίας και της δημαγωγίας, μιλά πρακτικά και λέει τα πράγματα με τ' όνομά τους. Είναι περιττή η παράγραφος 3 του άρθρου 14, λέει στην κυβέρνηση. Κι εκτός αυτού, δημιουργεί εντάσεις και υπονομεύει το κλίμα συναίνεσης και διαλόγου. Αφού υπάρχει ο Οργανισμός Μεσολάβησης και Διαιτησίας (ΟΜΕΔ). Δικός μας είναι κι αυτός...
Αυτά λέει ο ΣΕΒ. Και δε φανερώνει μόνο την πονηριά των βιομηχάνων. Φανερώνει, επίσης, το νέο ρόλο που επιφυλάσσουν στον ΟΜΕΔ. Αλλωστε, στην ίδια ανακοίνωση θυμίζει ότι «ο ΣΕΒ έχει ήδη προτείνει βελτιώσεις για τον εκσυγχρονισμό και την αποτελεσματικότερη λειτουργία του θεσμικού πλαισίου που διέπει τον ΟΜΕΔ».