Οι διώξεις σε βάρος συνδικαλιστών του ταξικού κινήματος όχι μόνο δεν τρομοκρατούν τους συνεπείς αγωνιστές, αλλά, αντίθετα, ατσαλώνουν τους δίκαιους αγώνες της εργατικής τάξης ενάντια στους πολέμους των καπιταλιστών, ενάντια στο καθεστώς της εκμετάλλευσης. Αυτό το ξεκάθαρο μήνυμα στέλνει το ΠΑΜΕ στο κεφάλαιο και τις κυβερνήσεις του, με αφορμή την αυριανή δίκη του Δημήτρη Αγκαβανάκη για την ανάρτηση αντιπολεμικού πανό στην Ακρόπολη, στις 15 Φλεβάρη 2003 (φωτ.). Δεκάδες ακόμα φορείς του συνδικαλιστικού και λαϊκού κινήματος καταδικάζουν την προκλητική δίωξη. Σε δίκη σέρνεται και ο Αγάπιος Σαχίνης, κατηγορούμενος ότι έθεσε εκτός λειτουργίας μια χαφιεδοκάμερα στη Θεσσαλονίκη.