Υποψήφιος δήμαρχος για το Δήμο Συκεών στις επερχόμενες δημοτικές εκλογές θα είναι ο επικεφαλής της παράταξης από το 1994 και δημοτικός σύμβουλος Ν. Βασιλειάδης,αποφάσισε η συνέλευση της Δημοτικής Κίνησης "Δημοκρατική Συνεργασία Συκεών".
Η Κίνηση απευθύνεται σε όλους τους πολίτες του Δήμου Συκεών, σε κάθε αγωνιστή και σκεπτόμενο πολίτη να συμπορευτούν για την ανατροπή των σημερινών πολιτικών που ακολουθούνται, προτείνοντας το παρακάτω σχέδιο δράσης:
- Συνεχή αγώνα για τη διατήρηση του δημόσιου και κοινωνικού χαρακτήρα της ΤΑ με λαϊκή συμμετοχή και έλεγχο σε όλα τα επίπεδα λειτουργίας της με αρμοδιότητες και πόρους χωρίς πρόσθετες φορολογίες.
- Καμία ιδιωτικοποίηση των υπηρεσιών του δήμου και ακύρωση όσων έχουν γίνει ή θα γίνουν στο μέλλον.
- Αποκλεισμός κάθε ίχνους πελατειακού χαρακτήρα στις προσλήψεις, για να σταματήσει ριζικά η ανάγκη να καταφύγει κανείς σε οποιοδήποτε ρουσφέτι.
- Κανένας νέος φόρος στους δημότες.
- Καμία υποχώρηση στο περιβάλλον.
- Αγωνιστική διεκδίκηση των πόρων που δικαιούται ο δήμος από την κεντρική εξουσία και αυτών που παρακρατούνται παράνομα και αυτών που οφείλει να δώσει για πλήρη οικονομική κάλυψη του απαραίτητου κοινωνικού της έργου.
- Ενάντια στην ανεργία και την αντιλαϊκή πολιτική.
- Πρωτοπόρα συμμετοχή στους αγώνες για δημόσια δωρεάν αναβαθμισμένη παιδεία, για υγεία, κοινωνική πρόνοια, πολιτισμό και λαϊκό αθλητισμό.
- Εκστρατεία ενάντια στα ναρκωτικά και στην πολιτική υποκατάστασης, ανοχής και διάδοσής τους.
- Ενάντια στον αμερικανικό και ΝΑΤΟικό παρεμβατισμό πολέμου στα διάφορα σημεία του πλανήτη μας, ενώ η Κίνηση δηλώνει αποφασισμένη να πρωτοστατήσει στον αγώνα για την ειρήνη στην περιοχή.