Την πρακτική δημιουργίας ψευδών εντυπώσεων που ακολουθεί η κυβέρνηση στο θέμα των πυρκαγιών "καυτηριάζει" για άλλη μια φορά η Πανελλήνια Ενωση Δασολόγων Δημόσιων Υπαλλήλων (ΠΕΔΔΥ).
Σε ανακοίνωση που εξέδωσε χτες η ΠΕΔΔΥ, με αφορμή την προχτεσινή "είδηση", ότι δασικός υποκίνησε εμπρηστή, τονίζουν τα εξής:
"Βιάστηκαν οι υπουργοί Δημόσιας Τάξης και Γεωργίας χτες να δηλώσουν άμεσα ή έμμεσα αυτό που διέρρεαν συνεχώς, ότι "οι δασικοί βάζουν τις φωτιές". Η επόμενη μέρα απέδειξε ότι το συγκεκριμένο γεγονός δεν είχε τη βαρύτητα πουδόθηκε, αλλά και σε καμιά περίπτωση δεν αγγίζει το σύνολο των δασολόγων και των δασικών υπαλλήλων της χώρας.
Εμείς θα επαναλάβουμε για μια ακόμη φορά ότι:
Και ο μεν "πανικός" του κυρίου Ρωμαίου θυμίζει τον περσινό κύριο Τζουμάκα του Σέιχ Σου, ο δε κύριος Τζουμάκας έχει κύριο πολιτικό στόχο "οι εμπρηστές δασικοί" να μην έχουν άποψη, ούτε να εναντιώνονται στον νόμο Τζουμάκα που κατατέθηκε.
"Αναρωτιέται η υπεύθυνη κυβέρνηση πώς, μετά απ' όλα αυτά, "οι εμπρηστές δασικοί" θα μπορέσουν να δουλέψουν μέσα στα δάση και να τα προστατεύσουν;" καταλήγει η ανακοίνωση της η ΠΕΔΔΥ.