Ο ίδιος ο ευρωβουλευτής του επιβεβαιώνει ότι δεν καταψήφισε την αντιδραστική έκθεση του Ευρωκοινοβουλίου!
Τα επίσημα πρακτικά της Ευρωβουλής είναι αδιάψευστος μάρτυρας για το τι ψήφισε ποιος στις 11 του Ιούλη. Οπως φαίνεται καθαρά, ο ΣΥΝ δεν καταψήφισε την έκθεση για την «Πράσινη Βίβλο» |
Στην ίδια εκπομπή, ο εκπρόσωπος του ΚΚΕ και ευρωβουλευτής του Κόμματος, Θανάσης Παφίλης, είχε πει ότι στη συγκεκριμένη Ολομέλεια στις 11 του Ιούλη 2007, οι ευρωβουλευτές του ΚΚΕ καταψήφισαν την έκθεση, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ την υπερψήφισαν, ενώ ΣΥΝ και ΛΑ.Ο.Σ. έκαναν αποχή από την ψηφοφορία, όπως αποδεικνύουν και τα πρακτικά που δημοσιοποίησε χτες ο «Ρ».
Την αυταπόδεικτη θέση του Θ. Παφίλη επιβεβαίωσε πρώτος απ' όλους ο καθ' ύλην αρμόδιος, ο ευρωβουλευτής του ΣΥΝ, Δ. Παπαδημούλης, ο οποίος σε δήλωση που διένειμε προχτές στον Τύπο λέει (οι υπογραμμίσεις δικές μας): «Στην τελική ψηφοφορία επί της έκθεσης του Ευρωκοινοβουλίου, η στάση που υιοθέτησε, μετά από συζήτηση, η ευρωομάδα της αριστεράς, ήταν αυτή της αποχής. Αυτήν ακολούθησε, σεβόμενος τη συλλογική απόφαση και ο ευρωβουλευτής του ΣΥΝ, όπως και η πλειοψηφία των ευρωβουλευτών της ευρωαριστεράς».
Με άλλα λόγια (και διαψεύδοντας τον Δ. Στρατούλη που επέμενε ότι ο ΣΥΝ καταψήφισε την έκθεση), ο Δ. Παπαδημούλης επιβεβαιώνει τα όσα είπε ο Θ. Παφίλης το βράδυ της Δευτέρας στην τηλεοπτική εκπομπή. Οτι, δηλαδή, ο ΣΥΝ έκανε αποχή στην ψηφοφορία του τελικού κειμένου της έκθεσης για την «Πράσινη Βίβλο», στην ψηφοφορία δηλαδή που έκρινε στο σύνολό του το αντιδραστικό κείμενο. Επομένως, δεν καταψήφισε ο ευρωβουλευτής του ΣΥΝ. Οσο για τη «συλλογική απόφαση» της ευρωομάδας της αριστεράς που επικαλείται ο Δ. Παπαδημούλης, μόνο σαν πρόσχημα μπορεί να θεωρηθεί, αφού όπως και ο ίδιος λέει, πολλοί από τους ευρωβουλευτές της GUE καταψήφισαν την έκθεση.
Συνειδητά ο ΣΥΝ κράτησε στάση αποχής. Γεγονός που φανερώνει ότι δεν ήθελε να εναντιωθεί στα όσα αντιδραστικά προβλέπει η έκθεση. Σαν γνήσιος μάλιστα οπορτουνιστής που αποκαλύπτεται μπροστά στους εργαζόμενους, προσπαθεί να εξωραΐσει και τα όσα στήριξε, λέγοντας ότι κατά τη διάρκεια της συζήτησης εγκρίθηκαν δεκάδες τροπολογίες, «ορισμένες από τις οποίες υιοθετήθηκαν μετά από προτάσεις της αριστεράς και των συνδικάτων» (Δ. Παπαδημούλης στην ίδια δήλωση).
Για τη σημασία της μη καταψήφισης από το ΣΥΝ στη συγκεκριμένη ψηφοφορία αρκεί μια ματιά στην έκθεση, στην οποία περιλαμβάνονται τα παρακάτω:
Πάντως, χτες, η πρεμούρα του ΣΥΝ να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα ήταν τέτοια που σκόνταψε ακόμα και στο ίσιωμα. Στο πρωτοσέλιδό της η «Αυγή» μπερδεύει τη «Λευκή» με την «Πράσινη Βίβλο», επαναφέροντας συνειρμικά αλήστου μνήμης «κατορθώματα» του ΣΥΝ, που, ως γνωστόν, για την αντεργατική «Λευκή Βίβλο» της ΕΕ, πάνω στην οποία στηρίχτηκε η πλειοψηφία των αντεργατικών μεταρρυθμίσεων της τελευταίας τουλάχιστον 15ετίας, έλεγε ότι δεν είναι «ούτε μαύρη ούτε άσπρη», σπέρνοντας σύγχυση στους εργαζόμενους ως προς το αντιδραστικό της περιεχόμενο.
Και κάτι τελευταίο: Ο ΣΥΝ και ο λαλίστατος Δ. Παπαδημούλης αποκρύπτουν ότι μαζί με τους άλλους οπορτουνιστές του Κόμματος της Ευρωπαϊκής Αριστεράς (ΚΕΑ) πέταξαν στα σκουπίδια την Εκθεση Μειοψηφίας (Minority Report) της Ομάδας GUE/NGL, που περιλάμβανε την αιτιολογική σκέψη της για τη συνολική απόρριψη της «Πράσινης Βίβλου» για τις ανατροπές στο Εργατικό Δίκαιο.
Τα οπορτουνιστικά κουσούρια είναι αδύνατο να κοπούν. Τόσο ώστε να γίνονται ακόμα και πρωτοσέλιδα.