Και το θανάσιμο γαϊτανάκι συνεχίζεται. Στη διπλανή φωτογραφία βλέπετε παρέλαση ένοπλου τμήματος του «Απελευθερωτικού Στρατού του Πρέσεβο» (ΑΣΠ), που έγινε πρόσφατα και με αφορμή τον ένα χρόνο από τη συγκρότησή του. Το περασμένο Σαββατοκύριακο έγιναν βίαια επεισόδια μεταξύ Αλβανών ανταρτών και του γιουγκοσλαβικού στρατού στη νότια Σερβία (περιοχή Πρέσεβο). Τις ίδιες περίπου μέρες έκανε την «επίσημη» εμφάνισή του και το τρίτο «αδερφάκι» του «UCK», ο «Εθνικός Απελευθερωτικός Στρατός» των Αλβανόφωνων περιοχών της ΠΓΔΜ, ενώ, μόλις προχτές, ο πρόεδρος της Αλβανίας, Ρ. Μεϊντάνι, μιλώντας στο Νταβός, επανέφερε το πάγιο αίτημα της αλβανικής ηγεσίας για ανεξαρτητοποίηση του Κοσσυφοπεδίου.
Χρειάζονται, άραγε, περισσότερα, για να αναδειχτεί η επιτακτική ανάγκη της ενίσχυσης και διεύρυνσης ενός βαλκανικού λαϊκού μετώπου ενάντια στην ιμπεριαλιστική πολιτική των επεμβάσεων και την απομάκρυνση του ΝΑΤΟ;