Ξεδιπλώνεται και αγκαλιάζει τις πόλεις και την ύπαιθρο η Πολιτική Εξόρμηση του ΚΚΕ. Στο επίκεντρο της Εξόρμησης των κομμουνιστών βρίσκεται η ενημέρωση του λαού και η συζήτηση μαζί του για τις ολοκληρωμένες θέσεις του Κόμματος για τα μεγάλα προβλήματα που μαστίζουν τη χώρα, η πρόταση του ΚΚΕ για τη συσπείρωση των κοινωνικών και πολιτικών δυνάμεων σε αντιμονοπωλιακή, αντιιμπεριαλιστική, δημοκρατική κατεύθυνση, η διάδοση του «Ρ», η αύξηση της ακροαματικότητας του «902» και άλλα. Πιο συγκεκριμένα:
- Πολιτικές συγκεντρώσεις πραγματοποιεί η ΝΕ Κιλκίς του ΚΚΕ σήμερα, Σάββατο 31 Μάη, με ομιλητή το βουλευτή του Κόμματος Αγγελο Τζέκη. Οι συγκεντρώσεις θα πραγματοποιηθούν στο χωριό Χέρσο, στις 7 μ.μ. και στο Δροσάτο στις 8.30 μ.μ.
- Η ΑΕ Λήμνου του ΚΚΕ διοργανώνει πολιτική συγκέντρωση, την Κυριακή 8 Ιούνη 2003 και ώρα 8.30 μ.μ. στο Κυδάδειο Κτίριο, στη Μύρινα - Λήμνου, με θέμα «Οι προτάσεις και η δράση της ΚΟ Λήμνου». Στην εκδήλωση θα τιμηθούν με τιμητικό μετάλλιο μέλη, οπαδοί και αντιστασιακοί του νησιού, που πότισαν με το αίμα τους το δέντρο της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και του σοσιαλισμού. Θα παρευρεθεί αντιπροσωπεία της ΝΕ Λέσβου του ΚΚΕ και ο βουλευτής του Κόμματος στο νομό, Σκοπελίτης Σταύρος.
- Σύσκεψη - συγκέντρωση πραγματοποιείται στα Τρίκαλα, την Πέμπτη, 5/6, στις 8.30 μ.μ., στο ξενοδοχείο «Αχίλλειον», με θέμα «Το ΚΚΕ και οι μικροεπαγγελματίες - βιοτέχνες - έμποροι» και ομιλητή τον Σπ. Στριφτάρη, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και βουλευτή του Κόμματος.
- Σήμερα, Σάββατο, 31/5
- Αύριο, Κυριακή 1/6
- Τη Δευτέρα 2/6
- Την Τετάρτη, 4/6
- Την Παρασκευή 6/6