Δεν έχασε την ευκαιρία ο αρχιεπίσκοπος κ. Χριστόδουλος. Η επέτειος των πεντακοσίων πενήντα χρόνων ήταν προχτές, από την άλωση της Κωνσταντινούπολης και, πέρα από τις σχετικές εκδηλώσεις μνήμης που διοργάνωσε, δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στις «παραδόσεις και τους θρύλους», ότι «πάλι με χρόνια και καιρούς, πάλι δικά μας θα 'ναι». Και δε λέμε, βέβαια, καλό είναι να διαφυλάττονται οι παραδόσεις, αλλά σε αρμονία με τη γνώση της ιστορίας και της κοινωνικής εξέλιξης. Αλλιώς...