Πλημμύρισε ο τόπος κόκκινο. Από νωρίς έξω από το σταθμό του Αγιου Λευτέρη, όπου μαζεύονταν ομάδες - ομάδες οι Κνίτες και οι Κνίτισσες κι αγκαζέ με τους συντρόφους τους στη δουλιά και τον αγώνα ανηφόριζαν για τη συγκέντρωση. Ακόμα πιο νωρίς εργάτες κι εργάτριες είχαν καταλάβει ήδη τις πλευρικές εξέδρες του γηπέδου. Το σύνθημα «Οκτώ δεκαετίες αγώνες και θυσία, το ΚΚΕ στην πρωτοπορία» απλωνόταν ως πάνω στην Πατησίων.
Αργά, πια, κι αφού είχε ήδη τελειώσει και η κεντρική ομιλία από τη Γενική Γραμματέα της ΚΕ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, το γήπεδο σείονταν ακόμα από συνθήματα κι από τραγούδια. Με τον υποψήφιο βουλευτή του ΚΚΕ Βασίλη Λέκκα να πιάνει πρώτος το σκοπό και να ακολουθούν ο Γ. Λάρδης και το συγκρότημα του Στ. Ψαραδάκου.