To ΔΣ του Κέντρου Μαρξιστικών Ερευνών εκφράζει τη βαθιά του θλίψη για το θάνατο του συντρόφου Χαρίλαου Φλωράκη, που στάθηκε άξιο τέκνο του Εργατικού και Κομμουνιστικού Κινήματος της χώρας μας, επιφανής ηγέτης του Κομμουνιστικού Κόμματος της Ελλάδας.
«Ο Χαρίλαος Φλωράκης - τονίζει σε σχετική ανακοίνωση - μας κληροδοτεί μια βαρυσήμαντη παρακαταθήκη με το δωρικό και εργατικό-λαϊκό του πέρασμα στην πολιτική ιστορία του τόπου και το πλούσιο έργο του:
- Από τα νεανικά του χρόνια με την ένταξή του στην ΟΚΝΕ και στη συνέχεια στο ΚΚΕ.
- Με την αδιάπτωτη δράση του στην περίοδο της ΕAMικής Αντίστασης και του Δημοκρατικού Στρατού.
- Με την ανάδειξή του στην ηγεσία του Κόμματος και την καθιέρωση και ανάπτυξη του ΚΚΕ ως σημαντικής πολιτικής δύναμης της ελληνικής κοινωνίας ιδιαίτερα μετά την πτώση της ξενοκίνητης χούντας.
- Με την πολύπλευρη προσφορά του στην πάλη της εργατικής τάξης και της καταπιεσμένης αγροτιάς.
- Με τη διεθνιστική του στάση στο Παγκόσμιο Εργατικό και Κομμουνιστικό Κίνημα.
- Με τη σταθερή και ακούραστη υπεράσπιση του Μαρξισμού- Λενινισμού και του Σοσιαλισμού και την τελική του νίκη.
Το ΔΣ εκφράζοντας τα αισθήματα των μελών και φίλων του ΚΜΕ, αποχαιρετά το σύντροφο Χαρίλαο Φλωράκη στο τελευταίο του ταξίδι και στην παντοτινή του επιστροφή στον τόπο που γεννήθηκε και τόσο αγάπησε».