Χτες, την ώρα που χιλιάδες λαού κατευόδωναν τον Καπετάνιο στον Αηλιά, ψηλά στο Παλιοζογλώπι και του υπόσχονταν τη σταθερή και αταλάντευτη συνέχιση του αγώνα, ο αμερικανικός στρατός κατοχής του Ιράκ ανακοίνωνε ότι οι αμερικανικές δυνάμεις πυροβόλησαν και σκότωσαν ένα παιδί «στη διάρκεια ανταλλαγής πυρών», κοντά στη Μοσούλη, στα βόρεια της χώρας. Ποιος ξέρει πόσα ακόμη εγκλήματα έγιναν την ίδια ώρα και ποτέ δε θα μάθουμε γι' αυτά.
Είναι και στο δικό μας χέρι να κάνουμε την υπόσχεση χρέος. Να κάνουμε πραγματικά καλό, το αγνάντιο του συντρόφου μας...