Καλά, δεν έχει κουραστεί;.. Κάθε χρόνο, τέτοιο καιρό, είτε με τη συζήτηση του κρατικού προϋπολογισμού στη Βουλή, είτε με κάποια ανάλογη ευκαιρία, εξαγγέλλει πραγματικές αυξήσεις στους μισθούς και τις συντάξεις, για τον επόμενο χρόνο και μόνον αυτό δε γίνεται. Για τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας μιλάμε, ο οποίος και πάλι χθες - με την ευκαιρία της παρουσίασης του νέου προγράμματος «σύγκλισης» 2000 - 2002 - εξάγγειλε και πάλι πραγματικές αυξήσεις στους μεροκαματιάρηδες και τους συνταξιούχους.
Ακόμη κι αν αφήσουμε κατά μέρος τα διάφορα στοιχεία, που τεκμηριώνουν τη συνέχιση της σκληρής, μονόπλευρης λιτότητας, το γεγονός πως πρόκειται για ένα νέο πρόγραμμα «σύγκλισης» φτάνει και περισσεύει για να καταλάβουν οι εργαζόμενοι περί τίνος ακριβώς πρόκειται.
Ας μην πασχίζει ο Γ. Παπαντωνίου. Κανένας δεν παίρνει στα σοβαρά τις υποσχέσεις του...