Μπορεί να αμφισβητηθεί εκ των υστέρων το αυτονόητο, τότε, για τους Καισαριανιώτες, η συμμετοχή τους δηλαδή στις γραμμές του ΕΛΑΣ; Για κάποιους νοσηρούς εγκέφαλους, αυτό μπορεί να συμβεί. Ετσι, σε ενημερωτικό σημείωμα που συντάχθηκε από το Γραφείο Δημοσίων Σχέσεων του Δήμου Καισαριανής και επισυνάπτεται στη μελέτη του Γ. Δραγασάκη ως ιστορική αναφορά - υποτίθεται - στην πόλη, αναφέρεται επί λέξει: "τη συμμετοχή και επιλογή της - σωστό ή λάθος - να πολεμήσει στο πλευρό του ΕΛΑΣ στα Δεκεμβριανά, η Καισαριανή την πλήρωσε με ακριβό τίμημα". Ετσι, λοιπόν, "σωστό ή λάθος";
"Το να μπαίνει το ζήτημα, αν οι θυσίες του λαού ήταν λάθος ή σωστό, είναι ένας πλήρης αποπροσανατολισμός", σχολίασε ο επίτιμος δήμαρχος, Π. Μακρής. Δεν περίμενα, συνέχισε, από ανθρώπους που προέρχονται από έναν προοδευτικό χώρο να βγαίνουν και να λένε τέτοια πράγματα.
Ποιος την έχασε, όμως, την ντροπή δήμαρχε, συμπληρώνουμε εμείς, για να τη βρουν αυτοί που ακόμα και την ιστορία προσπαθούν να τη δουν μέσα από το πρίσμα του τι θα καταλήξει στις τσέπες τους;
Θ. Λ.