Με αφορμή τα 80χρονα του ΚΚΕ
Του Γιώργη ΜΩΡΑΪΤΗ
Γ' ΜΕΡΟΣ
Αντεξε πάνω απ' όλα στη φοβερή "λαίλαπα" της ανατροπής στην ΕΣΣΔ και την Αν. Ευρώπη του "υπαρκτού σοσιαλισμού". Και βγήκε ανίκητο (αν και με πολλές απώλειες) από τη μεγαλύτερη κρίση της ιστορίας του, που απείλησε την ίδια την ύπαρξή του.Προχωρεί ενωμένο, πειθαρχημένο, εξοπλισμένο ιδεολογικά και πολιτικά με τις αποφάσεις του 15ου Συνεδρίου, καλύτερα οργανωμένο και αξιόμαχο. Με σφρίγος, με θέληση, με πυγμή. Το μόνο Κόμμα με αντιιμπεριαλιστική, αντιμονοπωλιακή, φιλολαϊκή πολιτική. Με γραμμή σύμπηξης Λαϊκού Μετώπου Πάλης ενάντια στην πολιτική των Κυρίαρχων Κύκλων, των Μονοπωλίων και των Κομμάτων τους. Τη μόνη σωτήρια και ελπιδοφόρα προοπτική για το λαό, τους εργαζόμενους και τη χώρα μας. Σε συμπαράταξη με τις πρωτοπόρες δυνάμεις του κόσμου στην ιστορική διαδικασία. Για την επερχόμενη νέα επαναστατική "έφοδο στους ουρανούς" στον 21ο αιώνα.
Το Κόμμα αποκατέστησε ηγετικά και ανώτερα στελέχη που, άσχετα από λάθη και ευθύνες τους, κατηγορήθηκαν άδικα. (Σιάντος, Καραγιώργης, Βελουχιώτης κ.ά.) Αν και ορισμένα στην πορεία αποδείχτηκαν ανάξια της εμπιστοσύνης του. (Παρτσαλίδης, Βαφειάδης, κ.ά.) Το ΚΚΕ καταλόγισε ευθύνες και τιμώρησε αυστηρά. Δεν ήταν μικρό πράγμα να διαγράψει έναν Νίκο Ζαχαριάδη. Γενικό Γραμματέα της ΚΕ για 25 "πέτρινα χρόνια", 1931 - 56. Βάρδο του ιστορικού ανοιχτού γράμματος από το μπουντρούμι της Ασφάλειας στον Αντιφασιστικό Πόλεμο του 1940. Ηρωα δεσμώτη του χιτλερικού Νταχάου. Ηγέτη στον ηρωικό τρίχρονο ένοπλο αγώνα του ΔΣΕ... Δυστυχώς κι αυτός είχε άδοξο τέλος. Και πρέπει κάποτε ν' αποκατασταθεί. (Ακόμα κι αν δεν υιοθετηθεί η εκτίμηση του Πλουμπίδη ότι ήταν "άξιος αρχηγός"). Φυσικά, χωρίς αυτό να σημαίνει παραγραφή των ευθυνών και των λαθών του. Οχι όμως και να φτάνουν μερικοί (π.χ., ο Δ. Παπαχρίστου) να μέμφονται τη σημερινή ηγεσία γιατί τίμησε τη μνήμη του με την παρουσία της στο Α' Νεκροταφείο, κατά την ταφή της σορού του.
Ενάντια στα λάθη, τις παραβιάσεις, τα αρνητικά στη δουλιά που δεν μπορείς εντελώς να τα αποφύγεις, εφόσον ζεις και παλεύεις, το Κόμμα μας έχει πάντα ανοιχτό μέτωπο. Τ' αντιμετωπίζει με αυστηρότητα, επαγρύπνηση, πειθαρχία, κριτική και αυτοκριτική. Εν ανάγκη και με ποινές προβλεπόμενες από το Καταστατικό. Κάνει σημαντική ιδεολογική και διαφωτιστική δουλιά. Διαπαιδαγωγεί τα μέλη του στη βάση των αρχών. Εχει την τόλμη, για τα πιο σοβαρά πολιτικά λάθη, να μιλάει δημόσια και να αναλαμβάνει τις ευθύνες. Είναι το μόνο πολιτικό Κόμμα στον τόπο μας που κάνει αυτοκριτική.
ΑΥΡΙΟ ΤΟ Δ' ΜΕΡΟΣ