Τις τελευταίες μέρες διατυπώνονται διάφορα σχόλια για τη στάση στελεχών της "Δημοκρατικής Πανεπιστημονικής Κίνησης Γιατρών" (ΔΗΠΑΚ - Γ) στις απεργιακές κινητοποιήσεις των νοσοκομειακών γιατρών.
Ο Χάρης Ζαχαρόγιαννης, στέλεχος της ΔΗΠΑΚ - Γ και πρόεδρος της ΕΙΝΑΠ, έκανε την παρακάτω δήλωση: "Η θητεία των οργάνων της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας (ΟΕΝΓΕ) έχει λήξει. Ως εκ τούτου, νέα διοίκηση θα υπάρξει μετά το συνέδριο της Ομοσπονδίας. Μέχρι τότε ο λόγος ανήκει στις Ενώσεις των νοσοκομειακών γιατρών".