Την ίδια ακριβώς τύχη με την παραλιακή ζώνη από Φάληρο μέχρι Βουλιαγμένη, αναμένεται να έχει και η παράκτια ζώνη από τη Βουλιαγμένη μέχρι τη Ραφήνα.Αλλωστε το Σχέδιο Δράσης αναφέρει πως: "Χρειάζεται να γίνει ό,τι και με το Φαληρικό Ορμο μέχρι το Σούνιο"... Δηλαδή, τόνοι τσιμέντου και επενδύσεις επιχειρηματιών.
Αποκαλυπτικό για τους σχεδιασμούς είναι το Σχέδιο Δράσης για το Αττικό Πάρκο στα Μεσόγεια,που προβλέπεται και σε σχετικό Προεδρικό Διάταγμα για τη Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου Μεσογείων.Το Αττικό Πάρκο είναι μια διευρυμένη ζώνη που περιλαμβάνει εκτός από τους ήδη κηρυγμένους αρχαιολογικούς χώρους, μνημεία, τον αρχαίο ποταμό Ερασίνο και υδροβιότοπο της Βραυρώνας και φτάνει μέχρι τα όρια του αεροδρομίου και τις πολεοδομημένες περιοχές Β κατοικίας Λούτσας και Πόρτο Ράφτη.
Μέσα όμως στο Πάρκο προστασίας, οι προτεινόμενες χρήσεις, προβλέπουν, κατ' εξαίρεση όπως λέει και το ΠΔ (φωτογραφική διάταξη), την κατασκευή πολιτιστικών κτιρίων. Και αυτό θα γίνει "υπό την προϋπόθεση ότι θα συσταθεί και θα λειτουργήσει νέος φορέας διαχείρισης, οργάνωσης και εποπτείας όλου του Αττικού Πάρκου" (επί λέξει απ' τη σχετική μελέτη του Οργανισμού Ρυθμιστικού Σχεδίου Αθήνας)...
Δηλαδή, κάποιος ιδιώτης θα διαχειριστεί τη συγκεκριμένη έκταση που υποτίθεται πως θεσπίζεται για την προστασία αρχαιολογικών χώρων!
Ακριβώς το ίδιο προβλέπει και το Σχέδιο Δράσης για το 2004. Μάλιστα, προσδιορίζει πως για το Αττικό Πάρκο πρόκειται "να καταρτιστεί ένα επιχειρηματικό σχέδιο" το οποίο θα εξετάσει "τη δυνατότητα ένταξής του στα συνολικά τουριστικά κυκλώματα του νομού" (!), φράση που δε χρειάζεται σχόλιο...
Σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα που υιοθετεί πλήρως και το Σχέδιο Δράσης:
Η ζώνη περιλαμβάνει τα λιμάνια του Λαυρίου και της Ραφήνας καθώς και περιοχές που παρουσιάζουν ειδικό ενδιαφέρον, όπως η περιοχή των μεταλλείων του Λαυρίου και της αρχαίας Βραυρώνας.Και γι' αυτή τη ζώνη προβλέπεται να γίνει ό,τι στη ζώνη από το Φαληρικό Ορμο μέχρι το Σούνιο.Το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα εκτιμάται ότι θα είναι έτοιμο σε περίπου έξι μήνες.
Στο θεματικό Πάρκο Λαυρεωτικής θα δημιουργηθούν χώροι εισόδου, διαδρομών μέσα στην έκταση με χώρους στάσης και υπαίθρια καθιστικά, ενέργειες ανάδειξης και επεξεργασία συστήματος πληροφοριών. Εμείς να συμπληρώσουμε απλά ότι αυτό αν συνδυαστεί με το γεγονός ότι μεγάλο μέρος του Εθνικού Δρυμού Σουνίου (ακόμα και μέσα στον πυρήνα) διεκδικείται από τον οικισμό των υπαλλήλων του υπουργείου Οικονομικών, είναι δεδομένο τι πρόκειται να γίνει σε ολόκληρη την περιοχή.