Χτες ο κ. Τσίπρας εμφανίστηκε στην τηλεόραση και εξαπέλυσε και πάλι διάφορα «νόστιμα» κατά του ΚΚΕ. Μάλιστα, παρουσιάστηκε σαν περισπούδαστος γνώστης της πολιτικής του Κόμματος και σαν αυθεντικά αντικειμενικός να την ερμηνεύσει. Το βασικό του «μότο», δε, ήταν να αναμηρυκάζει τη γνωστή προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ περί «σύμπλευσης του ΚΚΕ με τη ΝΔ».
*
Φαίνεται, όμως, καθότι βαθιά απασχολημένος με το να μαθαίνει τα ΠΑΣΟΚικά κατά του ΚΚΕ και να τα παπαγαλίζει, του κ. Τσίπρα δε μένει άλλος χρόνος για να ασχοληθεί και να αντιληφθεί την πολιτική άλλων κομμάτων. Π.χ., του ΠΑΣΟΚ...
*
Είπε ο πρόεδρος του ΣΥΝ την περασμένη Παρασκευή στο συνέδριο του κόμματός του, αναφερόμενος στο ΠΑΣΟΚ:
«Είναι (σ.σ.: το ΠΑΣΟΚ) υπέρ της δημόσιας Παιδείας ή υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων; Είναι υπέρ της δημόσιας παρέμβασης στο τραπεζικό σύστημα ή στηρίζει τους τραπεζίτες; Είναι υπέρ του δημόσιου χαρακτήρα της "Ολυμπιακής" ή καλοβλέπει την ιδιωτικοποίησή της; Είναι εναντίον της ελαστικοποίησης των εργασιακών σχέσεων ή θεωρεί ακόμα ότι αποτελούν πρόκληση για το μέλλον; Κανείς δεν ξέρει»!!!
*
Βέβαια, στην πραγματικότητα, ο «κανένας» που (κάνει ότι) «δεν ξέρει» την πολιτική του ΠΑΣΟΚ είναι ο εξής ...ένας: Ο κ.Τσίπρας.
Ολοι οι υπόλοιποι ξέρουμε:
Αυτές είναι οι θέσεις του ΠΑΣΟΚ. Αλλά κατά τον κ.Τσίπρα «κανείς δεν (τις) ξέρει»!
*
Τελικά,
από τη στιγμή που επιτίθεται στο ΚΚΕ με «επιχειρηματολογία» ΠΑΣΟΚ και την ίδια ώρα καλλιεργεί «αριστερό» ...αγνωστικισμό και «αριστερές» (!) αυταπάτες γύρω από την πολιτική του ΠΑΣΟΚ,
εκείνο που προκύπτει είναι ότι αυτό που πραγματικά δεν ξέρει ο κ.Τσίπρας είναι ένα και μόνο:
Το «πώς» και το «πότε», ακριβώς, το κόμμα του θα κάνει την κολεγιά με το ΠΑΣΟΚ.