Πέρασαν δυο χρόνια από την έναρξη αυτού που οι Αμερικανοί ονόμασαν «Σοκ και Δέος». Σοκ, όπως λέμε «συμμορία». Δέος, όπως λέμε «δολοφόνοι». Το έγκλημα κατά του ιρακινού λαού και όλης της ανθρωπότητας που ξεκίνησε στις 21 Μάρτη 2003 συνεχίζεται. Σε αυτά τα δυο χρόνια, 1.518 Αμερικανοί στρατιώτες γύρισαν πίσω με φέρετρο, ενώ οι τραυματίες εκτιμώνται μεταξύ 11 - 20.000 (
www.antiwar.com). Ουδείς γνωρίζει το μέγεθος της ανθρώπινης καταστροφής που έχουν υποστεί οι Ιρακινοί. Μόνο κατά το βομβαρδισμό της Φαλούτζα, οι ερευνητές υπολογίζουν ότι οι νεκροί ανάμεσα στον άμαχο πληθυσμό ξεπέρασαν τους 100.000... Στο κατεχόμενο Ιράκ δεν ήρθε η «απελευθέρωση». Ηρθαν τα «Αουσβιτς» και τα «Νταχάου» των νέων...