Το εκπαιδευτικό έτος 1998-99 αποφοίτησαν από το Λύκειο 120.000 μαθητές. Φέτος φοιτούν στη Γ` τάξη του Λυκείου 74.000 μαθητές, από τους οποίους θα πάρουν απολυτήριο - εάν το ποσοστό αποτυχίας είναι ίδιο με το περσινό - γύρω στους 65.000 μαθητές. Με άλλα λόγια, δηλαδή, μέσα σ' ένα και μόνο χρόνο θα έχουμε υποδιπλασιασμό περίπου του αριθμού των μαθητών, που θα πάρουν απολυτήριο Λυκείου.
Χρειάζονται, μήπως, και άλλα στοιχεία για τις καταστροφικές συνέπειες της λεγόμενης κυβερνητικής μεταρρύθμισης στην Παιδεία;
Υ.Γ. Ομολογούμε, πάντως, ότι μια υπόσχεση του Γ. Αρσένη βρίσκεται στο παρά ένα της υλοποίησής της. Αναφερόμαστε στην είσοδο όλων των αποφοίτων Λυκείου στις ανώτατες και ανώτερες σχολές. Ετσι, όπως πάμε, σε κάνα δυο χρόνια, οι απόφοιτοι Λυκείου θα είναι λιγότεροι από τις προσφερόμενες θέσεις στα ΑΕΙ και ΤΕΙ...