Ο σ. Γιώργος στα πάνω από 70 χρόνια οργανωμένης ζωής στο ΚΚΕ, τίμησε τον τίτλο του μέλους και του στελέχους του Κόμματος. Αγωνίστηκε για τα ιδανικά του, ως νεαρός ΕΠΟΝίτης, στην πολιτική προσφυγιά και στη συνέχεια, με το ιδιαίτερο πάθος του για τη μελέτη της επιστήμης και της επαναστατικής κοσμοθεωρίας του μαρξισμού - λενινισμού, συμβάλλοντας στις επεξεργασίες του ΚΚΕ, μεταξύ άλλων ως ερευνητής και δάσκαλος Πολιτικής Οικονομίας, στο Κέντρο Μαρξιστικών Ερευνών (ΚΜΕ), του οποίου διετέλεσε μέλος του ΔΣ, αλλά και ως μέλος και υπεύθυνος του Τμήματος Οικονομίας της ΚΕ του ΚΚΕ, και μέλος της Ιδεολογικής Επιτροπής της ΚΕ.