«Αυτοί που κάνουν τον πόλεμο, δε θέλουν την Ευρώπη δυνατή». Αυτά έλεγε ο Κ. Σημίτης στις πρώτες μέρες της αμερικανοβρετανικής εισβολής στο Ιράκ. Προχτές, ο Κ. Πάουελ, μιλώντας στην ελληνική πρεσβεία της Ουάσιγκτον, απένειμε τα εύσημα της αμερικανικής κυβέρνησης στην Ελληνική Προεδρία και εξήρε την ενεργητικότητά της στην κρίσιμη φάση της διεύρυνσης.
Και, βέβαια, ο πόλεμος στο Ιράκ ήταν πράγματι το αποτέλεσμα των οξύτατων ανταγωνισμών μεταξύ ΗΠΑ και ΕΕ (κυρίως Γαλλίας - Γερμανίας) και της αδυναμίας τους να μοιράσουν «ειρηνικά» τη λεία, αλλά ο Κ. Σημίτης και η ελληνική κυβέρνηση με ποιους ήταν τελικά; Δύσκολο, πάντως, να κάνει λάθος η αμερικανική κυβέρνηση...