Η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα δήλωσε σχετικά με τις ομιλίες των Κ. Σημίτη και Κ. Καραμανλή στις τελικές προεκλογικές συγκεντρώσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ:
«Οι ομιλίες των Κ. Σημίτη και Κ. Καραμανλή απέδειξαν ότι ο ένας ξεπερνάει τον άλλο σε ψέματα και σε δημαγωγία. Είναι ένα μεγάλο ψέμα ο ισχυρισμός που επανέλαβε και σήμερα (σ.σ. χτες) ο κ. Σημίτης ότι οι θυσίες τελείωσαν και ότι το λαό μόνο οφέλη τον περιμένουν.
Η κυβέρνηση του κ. Σημίτη έχει αναλάβει τεράστιες δεσμεύσεις απέναντι στο μεγάλο κεφάλαιο, όπως το πρόγραμμα σύγκλισης, που ουσιαστικά το αποδέχεται και η ΝΔ. Από τις 10 Απρίλη ετοιμάζεται νέα θύελλα αντιλαϊκών μέτρων, όποιος απ' τους δύο και αν είναι στην κυβέρνηση.
Ο λαός έχει μόνο μια επιλογή. Μαύρο και στο ΠΑΣΟΚ και στη ΝΔ. Η ενίσχυση του ΚΚΕ είναι η μόνη διέξοδος».