Στον αντίποδα των αναλύσεων που κόβουν την Ελλάδα στα μέτρα του ΠΑΣΟΚ, κινούνται φυσικά εκείνες που τη θέλουν στα μέτρα της ΝΔ. Είναι με τη νυν κυβέρνηση - όπως διατείνεται ο φιλικός της Τύπος - που ανακάμπτει το «κύρος» της Ελλάδας...
*
Το γεγονός βέβαια ότι χτες ο Σρέντερ πέταξε καμιά δεκαριά φορές τον όρο «Μακεδονία» κατάμουτρα στον Καραμανλή δεν τους απασχολεί. Το θεωρούν μάλλον λεπτομέρεια μπροστά στις άλλες «μεγάλες επιτυχίες», όπως:
Να έχουμε «κοινούς στόχους με τις ΗΠΑ σε Ιράκ και Αφγανιστάν» (δηλώσεις Καραμανλή στις Βρυξέλλες), να λέμε «ναι» στην είσοδο του «Αττίλα» στην ΕΕ, να δηλώνεται ότι με το «ευρωσύνταγμα» περιορίζεται η εθνική κυριαρχία, να ομολογείται ότι το Ελληνικό Σύνταγμα και η ελληνική έννομη τάξη (βασικός μέτοχος) υπάγεται στη δικαιοδοσία των υπαλλήλων της Κομισιόν...
*
Ολα αυτά κάποιοι τα θεωρούν «κύρος». Οπως οι άλλοι τα θεωρούσαν «ισχυρή» Ελλάδα. Αλλά το «κύρος» του ενός και η «ισχυρή» Ελλάδα του άλλου μετρούνται στα 2,5 εκατομμύρια νεόφτωχους, στις 550 χιλιάδες ανέργους, στα καραγκιοζιλίκια του ΕΚΑΣ και στα γιαουρτάκια του Λάφκα. Τόσο το «κύρος» της ΝΔ, τόσο και η «ισχυρή» Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ.
Πόσο διαφέρουν; Το είχε γράψει και η «Γουόλ Στριτ Τζέρναλ» παραμονές των εκλογών: Είτε βγει το ΠΑΣΟΚ είτε βγει η ΝΔ για μας τους Αμερικάνους είναι το ίδιο, έγραφε. Δυστυχώς - εκτός από τους Αμερικάνους - είναι το ίδιο και για τον ελληνικό λαό...