Ο προπονητής της Εθνικής ομάδας Οτο Ρεχάγκελ και το «δεκάρι» της ομάδας, ο Βασίλης Τσιάρτας, έκαναν προχτές δηλώσεις ενόψει του αγώνα με τη Βραζιλία. Το ντεκόρ της συνέντευξης ήταν ενδεικτικό: Μπροστά ακριβώς από τα μικρόφωνα στα οποία μιλούσαν ο προπονητής και ο παίκτης, οι διοργανωτές του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, είχαν παρατάξει 3 μπουκάλια της «Κόκα - Κόλα». Οι σχετιζόμενοι με τον αθλητισμό γνωρίζουν άριστα, φυσικά, ότι τέτοιου είδους αφεψήματα ουδεμία σχέση έχουν με τον αθλητικό τρόπο ζωής. Εχουν όμως απόλυτη σχέση με την «αγορά», και πόσο μάλλον με την τεράστια αγορά που γεννά το δημοφιλέστερο των αθλημάτων.
*
Κατά τη διάρκεια του προχτεσινού αγώνα Γερμανίας - Αυστραλίας τραυματίστηκε ένας Αυστραλός παίκτης. Ο σκηνοθέτης εστίασε το φακό στο πόδι του για περισσότερα δευτερόλεπτα από το σύνηθες. Ομως μάλλον έκανε λάθος(;). Το παπούτσι του παίκτη πάνω στο οποίο ζουμάρισε ο φακός ήταν μάρκας «Nike». Και που είναι το λάθος(;) θα πείτε. Μα στο γεγονός ότι η άλλη Εθνική, της Γερμανίας, έχει χορηγό την ανταγωνίστρια πολυεθνική, την «Adidas», η οποία είναι και η επίσημη χορηγός της διοργάνωσης. Ετσι, αμέσως μετά το «ατόπημα» του σκηνοθέτη, οι κάμερες έσπευσαν να εστιάσουν πάνω στην μπάλα του αγώνα και κυρίως σε εκείνο το σημείο της μπάλας που φαινόταν ευκρινώς η φίρμα της: «Adidas»...
Ποδόσφαιρο, είπατε; Πράγματι. Αλλά και «κλοτσοσκούφι» μεταξύ των πολυεθνικών...