Παρακολουθούσαμε προχτές το ρεπορτάζ της ΕΡΤ για την εθνικοποίηση του βολιβιανού πετρελαίου και φυσικού αερίου. Ο Πρόεδρος της χώρας, Μοράλες, μιλώντας για την απόφαση αυτή σε πλήθη συγκεντρωμένων, δυο φορές τους προσφώνησε «companeros» (σύντροφοι).
Την πρώτη φορά, το ρεπορτάζ της κρατικής τηλεόρασης το αποσιώπησε στη μετάφραση. Τη δεύτερη το απέδωσε στους υπότιτλους ως «αδέλφια μου».
Και μόνο στο άκουσμα της λέξης, τρόμος τους πιάνει. Αλλιώς, γιατί να την αποφεύγουν;