Ξαναχτύπησε χτες η ΝΔ με αφορμή τις προτάσεις της Επιτροπής για τους συνταξιούχους. "Το προσωπείο της κυβέρνησης, αναφέρει σε ανακοίνωσή της, για τα σοβαρά προβλήματα των συνταξιούχων, έπεσε. Μετά από επανειλημμένους χειρισμούς αποπροσανατολισμού αποκαλύφθηκε ο εμπαιγμός του πρωθυπουργού και των αρμοδίων υπουργών. Η ΝΔ επαναφέρει τις συγκεκριμένες και ρεαλιστικές της προτάσεις για τους συνταξιούχους και εμμένει αμετακίνητη σ' αυτές".
Αφού η ΝΔ έχει συγκεκριμένες και ρεαλιστικές προτάσεις, γιατί δεν τις ανακοινώνει ή γιατί δεν απαντά στη Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα, η οποία της ζήτησε εγγράφως τις θέσεις της για τους συνταξιούχους με επιστολή που έστειλε στο Μ. Εβερτ στις 4.12.1995; Η μήπως θεωρεί "συγκεκριμένες προτάσεις" την... πρόταση που επαναλαμβάνει εδώ και ένα χρόνο ο Μ. Εβερτ για τη συγκρότηση της Διακομματικής Επιτροπής;
Στις 14.2.1996 συζητήθηκε στη Βουλή η πρόταση νόμου του ΚΚΕ για την επαναφορά των κατώτερων συντάξεων στα 20 ημερομίσθια του ανειδίκευτου εργάτη. Και τότε, ω του θαύματος, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ πρότειναν από κοινού τη σύσταση Διακομματικής. Κι όταν ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΚΚΕ, Μ. Κωστόπουλος, είπε να γίνει η Δικομματική αλλά να καταργηθούν ταυτόχρονα και οι αντεργατικοί νόμοι της ΝΔ, που διατηρεί σε ισχύ το ΠΑΣΟΚ, τότε και οι δύο κατάπιαν τη γλώσσα τους.
Απλώς, ανάλογα με τη θέση που βρίσκονται τα δύο κόμματα της εξουσίας - αν δηλαδή είναι στην κυβέρνηση ή στην αντιπολίτευση - μένουν αμετακίνητα στο "μπλα - μπλα" για τους συνταξιούχους, νομίζοντας πως οι απόμαχοι της δουλιάς δεν έχουν νου και γνώση.