Την ικανοποίησή του για τα θετικά, όπως τα χαρακτήρισε, αποτελέσματα που είχαν οι επαφές του με τους πολιτικούς αρχηγούς για το θέμα της διαχείρισης των απορριμμάτων, εξέφρασε χτες σε συνέντευξη Τύπου ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ Κ. Λαλιώτης και επανέλαβε ότι τον Ιούλιο θα είναι έτοιμο το νομοσχέδιο με το οποίο θα χωροθετούνται οι τρεις Ολοκληρωμένες Εγκαταστάσεις Διαχείρισης Απορριμμάτων στην Αττική. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του Κ. Λαλιώτη, σε 8 σημεία εκφράστηκε συμφωνία από τους αρχηγούς των πολιτικών κομμάτων. Συγκεκριμένα, όπως είπε, συμφωνία διαπιστώνεται στα παρακάτω:
Ο υπουργός δήλωσε επίσης χτες ότι έχει σταλεί ήδη για δημοσίευση στο Φύλλο Εφημερίδας της Κυβέρνησης η κοινή υπουργική απόφαση για τη διαχείριση των στερεών αποβλήτων, που επί ένα χρόνο αράχνιαζε σε κάποια συρτάρια, όπως έχει αποκαλύψει ο "Ρ". Επίσης στο ίδιο στάδιο βρίσκονται και οι αποφάσεις για τη διαχείριση των χρησιμοποιημένων ορυκτελαίων και των μπαταριών και συσσωρευτών (σ. σ. ο "Ρ" έχει ήδη δημοσιεύσει τα βασικά τους σημεία).
Τέλος πρόσθεσε ότι την επόμενη βδομάδα θα υπογραφούν δύο ακόμη κοινές υπουργικές αποφάσεις. Η μία θα αφορά τη διαχείριση των τοξικών και επικίνδυνων βιομηχανικών αποβλήτων και η άλλη την ανακύκλωση, τις συσκευασίες κ. ά.