Η αναβίωση των λαμπαδηδρομιών, που γίνονταν στην αρχαιότητα κατά τα Παναθήναια, περιλαμβάνεται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Ενωσης Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Δημοτικού Διαμερίσματος της Αθήνας, για το 3ο Πολιτιστικό Δημόσιων Σχολείων, σε συνεργασία με το 3ο Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο της Αθήνας. Η εκκίνηση θα γίνει αύριο, στις 8.30 μ.μ. και θα ακολουθηθεί η πορεία Ιερά Οδός, Κωνσταντινουπόλεως, Πλάτωνος, Τριπόλεως με τερματισμό στο Πάρκο Αρχαιολογίας όπου θα παρουσιαστεί η θεατρική παράσταση "Ειρήνη" του Αριστοφάνη από τους μαθητές του 51ου Γυμνασίου Αθήνας. Θα συμμετάσχουν 10 Γυμνάσια και Λύκεια της περιοχής με 10 τουλάχιστον μαθητές το καθένα.