Απαντώντας σε ερώτηση για τα περί συνεργασίας ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ, η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, σημείωσε αμέσως μετά τη χτεσινή συνάντηση με το Σύλλογο Φυλάκων Σχολικών Κτιρίων:
«Ο έρωτας και ο βήχας δεν κρύβονται. Από τη στιγμή που υπάρχει προγραμματική σύγκλιση ανάμεσα στα δύο κόμματα είναι φυσιολογικό να γίνεται συζήτηση. Μόνο που ο λαός σήμερα χρειάζεται μια ριζοσπαστική συμμαχία, η οποία θα δρομολογήσει ένα διαφορετικό δρόμο ανάπτυξης της ελληνικής κοινωνίας και για τους εργαζόμενους και όχι μια συμμαχία που εξασφαλίζει να γίνει το άλλο πόδι του δικομματισμού πιο στέρεο».