Το αν και πόσο επιστημονικά είναι τέτοια επιχειρήματα, δε χρειάζεται κανένα σχολιασμό. Ακόμα και η επιστημονικοφάνεια ολόκληρου του πορίσματος της Επιτροπής έχει καταρρεύσει σαν χάρτινος πύργος απ' την πρώτη στιγμή. Το βασικό συμπέρασμα, όμως, είναι άλλο: Ο Μπεχράκης επικαλείται την ευρωπαϊκή εμπειρία για να δικαιολογήσει το πετσόκομμα των ΒΑΕ. Αλλού λέει αλήθειες, αλλού, όμως, λέει ψέματα. Γιατί σε πολλές χώρες της ΕΕ η ασφάλιση του επαγγελματικού κινδύνου και η έξοδος από την εργασία νωρίτερα από τα τυπικά όρια ισχύουν ακόμα. Παραμένει, ωστόσο, γεγονός ότι η επίθεση του κεφαλαίου, συνολικά, στα ασφαλιστικά δικαιώματα των εργαζομένων είναι ενιαία, σε όλα τα κράτη - μέλη της ΕΕ. Κι αυτό είναι που πρέπει να λάβουν σοβαρά υπ' όψιν οι εργαζόμενοι. Ιδιαίτερα μπροστά στις ευρωεκλογές, όπου οι θιασώτες του ευρωμονόδρομου, η πολιτική και οι «επιτροπές» τους, πρέπει να φάνε ισχυρό χαστούκι.