Ο Μητσοτάκης πάντως δεν αιφνιδιάστηκε. Αυτός γνώριζε, αλλά άντε να το καταπιεί! Αντε να το χωνέψει και άντε να το πάρει απόφαση! Οτι θα επανεκλεγεί ο Κ. Στεφανόπουλος πρόεδρος της Δημοκρατίας και μάλιστα με ρεκόρ ψήφων! Ακόμα και με την ψήφο της Ντόρας, που δημοσίως τουλάχιστον δήλωσε ότι η απόφαση της ηγεσίας του κόμματος είναι δεσμευτική για όλους!
Αν αληθεύει, δε, και εκείνο που γράφτηκε, ότι δηλαδή ο Καραμανλής είπε πως ο Μητσοτάκης μπορεί να περιμένει την επόμενη πενταετία για να γίνει Πρόεδρος, ε, τότε, έχει άδικο ο επίτιμος να είναι «μπουρλότο»..;