(...) Εμείς, ως γιατροί περιμέναμε μία οργανωμένη προσπάθεια, με συγκροτημένους εμβολιασμούς στα στρατόπεδα. Αντ' αυτού το άφησαν κι αυτό στην ατομική ευθύνη, να πάει ο καθένας να εμβολιαστεί όποτε θέλει στο νησί.
Ο,τι έχει γίνει εντός των μονάδων, κυρίως έχει προχωρήσει με προσωπική πρωτοβουλία των ιατρών.
Η ανευθυνότητα είναι τέτοια, που μονάδα έστειλε για εργασίες δύο φαντάρους στο νοσοκομείο στη Μυτιλήνη, οι οποίοι ήταν ανεμβολίαστοι, με αποτέλεσμα ο ένας να κολλήσει».
Αυτά μεταξύ πολλών άλλων καταγγέλλουν στον «Ριζοσπάστη» στρατευμένοι στη Μυτιλήνη στο δισέλιδο «Για τους ένστολους» που θα δημοσιευτεί στο προσεχές φύλλο του Σαββατοκύριακου. Τα σχόλια περισσεύουν για το τι ακριβώς εννοούν η κυβέρνηση και οι κρατικοί μηχανισμοί όταν αναφέρονται σε «ατομική ευθύνη» για την αντιμετώπιση της πανδημίας...