Με πικετοφορία στο κέντρο της Αθήνας σήμερα στις 2 το μεσημέρι νεολαίοι του κινήματος «Δράση: Θεσσαλονίκη 2003» θα εκφράσουν την αντίθεσή της στη σημερινή άφιξη της ηγεσίας του ΝΑΤΟ για διαβουλεύσεις με την ελληνική κυβέρνηση.
Οπως ήδη έχει σημειώσει σε ανακοίνωση της η «Δράση: Θεσσαλονίκη 2003», ο Χαβιέ Σολάνα και ο Ρόμπερτσον - ο πρώην και ο νυν γραμματέας του στρατιωτικού βραχίονα των πολυεθνικών, του ΝΑΤΟ - έρχονται «για να ρυθμίσουν τις τελευταίες εκκρεμότητες και τους όρους που οι ιμπεριαλιστές έχουν απαιτήσει για γενίκευση του μακελειού σε βάρος του ιρακινού λαού».
Η «Δράση: Θεσσαλονίκη 2003» δηλώνει ότι είναι ανεπιθύμητοι και καλεί τους εργαζόμενους «να καταγγείλουν και να καταδικάσουν την παρουσία των εκπροσώπων της πολεμικής βαρβαρότητας στη χώρα μας.