Ολα τα αντιπλημμυρικά έργα διατομής μέχρι 0,8 μέτρων θα εκτελούνται από τους αντίστοιχους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ενώ παράλληλα συγκροτείται Επιτροπή τεχνικών που θα διερευνήσει και θα εισηγηθεί αρμοδιότητες που ενδεχομένως μπορούν να μεταβιβαστούν στους διάφορους φορείς υλοποίησης των έργων.
Αυτό αποφασίστηκε κατά τη διάρκεια σύσκεψης που έγινε στο ΥΠΕΧΩΔΕ υπό την εποπτεία του υφυπουργού Χρ. Βερελή και στην οποία συμμετείχαν ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εργων κ. Χρυσικόπουλος, ο Γενικός Γραμματέας Περιφέρειας Αττικής Ν. Μιχαλόπουλος, ο νομάρχης Αθηνών Δ. Ευσταθιάδης και ο γενικός διευθυντής της ΕΥΔΑΠ Ι. Ιωαννίδης.
Στη σύσκεψη αποφασίστηκε ακόμη, μεταξύ άλλων:
Τέλος, συζητήθηκαν τα θέματα καθαρισμού των φρεατίων με συνυπευθυνότητα ΕΥΔΑΠ και δήμων.