Μπήκε πρόωρα η άνοιξη και φέτος και όπως πάντα σ' αυτές τις περιπτώσεις η «Πανδώρα» από το «Βήμα» παθαίνει τις κακίες της... Ζητάει κάπου να ξεσπάσει, τις χαλάει και το χτένισμα ο νοτιάς, έχει και τον πονοκέφαλο αυτών των περιπτώσεων και τότε είναι που έρχεται και ξανάρχεται ο μόνιμος εφιάλτης «πως έρχονται οι κομμουνιστές...». Τι να τις κάνουμε; Δε γιατρεύεται η περίπτωσή της. Πολύ περισσότερο, που έχει και δίκιο στον εφιάλτη της.