Την πολύχρονη ανάλγητη πολιτική της ΔΕΗ απέναντι στους κατοίκους της Κοζάνης και ειδικότερα των χωριών που πλήττονται άμεσα από τις δράσεις της επιχείρησης, καταγγέλλει με ανακοίνωσή της η ΝΕ Κοζάνης του ΚΚΕ, με αφορμή την αδιάλλακτη στάση της ΔΕΗ απέναντι στους κατοίκους της Μαυροπηγής, που απαιτούν συνολική μετεγκατάσταση και θέσεις εργασίας, εφόσον τα χωράφια τους που βρίσκονται δίπλα στα σπίτια τους, θα γίνουν ορυχεία. «Η ΔΕΗ, εδώ και δεκαετίες στο νομό Κοζάνης συμπεριφέρεται με περιφρόνηση, αναλγησία και αυταρχισμό απέναντι στους κατοίκους, ιδιαίτερα των πληττόμενων χωριών, αλλά και γενικότερα στο νομό. Με σκοπό τη ληστρική εκμετάλλευση της περιοχής», αναφέρει μεταξύ άλλων η ΝΕ Κοζάνης...