Σε σχόλιό του για την ποινική διερεύνηση της τραγωδίας στα Τέμπη και την πολιτική αντιπαράθεση, το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ τονίζει:
«Στόχος τόσο των ενεργειών της κυβέρνησης, όσο και της βολικής κριτικής του ΣΥΡΙΖΑ και του ΠΑΣΟΚ, είναι να μείνει "εκτός κάδρου" η εγκληματική πολιτική που βήμα - βήμα προώθησαν όλοι τους, αυτή του τεμαχισμού, της "απελευθέρωσης" και της ιδιωτικοποίησης του σιδηρόδρομου, με βάση τις κατευθύνσεις της ΕΕ.
Ο,τι κι αν κάνουν ο λαός καταλαβαίνει ποιες κυβερνήσεις υπήρξαν διαδοχικά οι "σταθμάρχες" αυτής της πολιτικής, που θυσιάζει την ασφάλεια και τη ζωή επιβατών και εργαζομένων στον βωμό της μείωσης του κόστους και τελικά των κερδών του επενδυτή».