Ενα μικροφυγόκεντρο, αξίας 400.000 δραχμών, και ένα μηχάνημα μέτρησης σακχάρου (μικροαναλυτή), αξίας 100.000 δραχμών, παρέδωσε χτες η "Πανελλήνια Ιατρική Εταιρεία για την προστασία του περιβάλλοντος και κατά της πυρηνικής και βιοχημικής απειλής" στο Κέντρο Περίθαλψης Κούρδων Προσφύγων στον Αγιο Ανδρέα. Παράλληλα, μετά από αίτημα των Κούρδων γιατρών, η Εταιρεία ανέλαβε και την κάλυψη των απαιτούμενων αναλώσιμων υλικών.
"Η μέριμνά μας αυτή είναι φυσικό επακόλουθο της αλληλεγγύης της Εταιρείας μας για τα θύματα του πολέμου, ανεξάρτητα από φυλή, θρησκεία ή εθνότητα", τονίζει χαρακτηριστικά η Πανελλήνια Ιατρική Εταιρεία.