Ανακοίνωση της Μαθητικής Επιτροπής του ΚΣ της ΚΝΕ
Κάλεσμα προς τα μέλη και τους φίλους της ΚΝΕ να πρωτοστατήσουν για την επιτυχία του μαθητικού συλλαλητηρίου της Πέμπτης, απευθύνει με ανακοίνωσή της η Μαθητική Επιτροπή του ΚΣ της Οργάνωσης, απευθύνοντας ταυτόχρονα χαιρετισμό στους χιλιάδες μαθητές σε όλη τη χώρα, που από την έναρξη του σχολικού έτους βγήκαν στους δρόμους διεκδικώντας το δικαίωμά τους στη μόρφωση.Συγκεκριμένα, στην ανακοίνωση τονίζεται:
"Η Μαθητική Επιτροπή του ΚΣ της ΚΝΕ χαιρετίζει τους χιλιάδες μαθητές σ' όλη τη χώρα, που από την αρχή της σχολικής χρονιάς βγήκαν στους δρόμους της διεκδίκησης και του αγώνα, για την υπεράσπιση του δημόσιου δωρεάν χαρακτήρα της παιδείας, που διεκδίκησαν την αύξηση των δαπανών για την παιδεία στο 15%, την καθιέρωση ενιαίου τύπου λυκείου, τη χορήγηση όλων των σχολικών βιβλίων δωρεάν (ξενόγλωσσα - ειδικοτήτων), τον ουσιαστικό ρόλο των μαθητικών οργάνων, την αντιμετώπιση άμεσα των ελλείψεων σε υλικοτεχνική υποδομή, (αίθουσες - εργαστήρια κ.ά.), κάλυψη όλων των κενών θέσεων με μαζικούς διορισμούς καθηγητών.
Χαιρετίζει τους χιλιάδες μαθητές που εναντιώθηκαν με τις εντολές της ΕΕ και του Μάαστριχτ και την υποταγή της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ και είπαν ΟΧΙ:
Η Μαθητική Επιτροπή του ΚΣ της ΚΝΕ καλεί τους μαθητές να εντείνουν την πάλη τους, μπροστά στην ψήφιση του προϋπολογισμού, να συντονίσουν τον αγώνα τους με τους καθηγητές, τους συλλόγους γονέων, τα εργατικά σωματεία, να στείλουν το μήνυμα πως η γνώση και το μέλλον μας δεν είναι "κονσέρβα" να πουλιέται στα ράφια, για τις ορέξεις των ντόπιων και ξένων μονοπωλίων, να υψώσουνε το δικό τους ανάστημα μαζί με τους εργαζόμενους και τους αγρότες για να σταματήσει η λεηλασία των δικαιωμάτων μας, για να περάσουν στην αντεπίθεση διεκδίκησης όσων τους ανήκουν. Η Μαθητική Επιτροπή του ΚΣ καλεί τα μέλη και τους φίλους της ΚΝΕ να πρωτοστατήσουν για την επιτυχία του μεγάλου μαθητικού συλλαλητηρίου την Πέμπτη 12/12 που οργανώνουν τα Μαθητικά Συμβούλια των σχολείων της Αθήνας".