Πραγματικά μαζικός ήταν ο γιορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου, τόσο το Σαββατοκύριακο, όσο και χτες με την πορεία στην αμερικάνικη πρεσβεία. Πλήθος κόσμου δήλωσε τη συνέχεια του αγώνα σήμερα, την επικαιρότητα των συνθημάτων του Πολυτεχνείου, την ανάγκη να δυναμώσει η ταξική πάλη για την ικανοποίησή τους. Και ο μόνος δρόμος που μπορεί να οδηγήσει στην ικανοποίησή τους είναι ο δρόμος του Μετώπου, της Λαϊκής Εξουσίας και Οικονομίας που χαράζει το ΚΚΕ. Γιατί ο σοσιαλισμός είναι όχι μόνο επίκαιρος και αναγκαίος, αλλά αποτελεί και τη μόνη απάντηση στον καπιταλισμό.