Αθωώθηκαν χτες από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο της Αθήνας εννιά νεαροί, που είχαν συλληφθεί το βράδυ της επετείου του Πολυτεχνείου στους δρόμους γύρω από το Ιδρυμα, αφού προηγουμένως εγκλωβίστηκαν από δυνάμεις των ΜΑΤ. Το εναντίον τους μακροσκελές κατηγορητήριο (διατάραξη κοινής και οικιακής ειρήνης, παράνομη οπλοφορία, απόπειρα απρόκλητης σωματικής βλάβης, προσβολή συμβόλου του ελληνικού κράτους, παράβαση του νόμου περί κροτίδων και φωτοβολίδων, διακεκριμένες περιπτώσεις φθοράς ξένης ιδιοκτησίας, σύσταση και συμμορία) κατέρρευσε στη διάρκεια της δίκης, που άρχισε στις 5 Μάρτη. Κανένας μάρτυρας αστυνομικός δεν κατέθεσε ότι τους συνέλαβε επειδή τους είδε να επιδίδονται σε παράνομες πράξεις. Αντίθετα, οι αστυνομικοί είπαν ότι τους δόθηκε εντολή από τα κεντρικά γραφεία της Ασφάλειας να προβούν στις ομαδικές συλλήψεις.
Αλλοι 13 συγκατηγορούμενοι των παραπάνω καταδικάστηκαν, ωστόσο, σε φυλάκιση 5 μηνών με τριετή αναστολή για "διατάραξη κοινής ειρήνης" και ένας σε εξαγοράσιμη ποινή φυλάκισης 7 μηνών και χρηματική ποινή 50.000 δρχ. για "απόπειρα απρόκλητης σωματικής βλάβης και παράνομη οπλοφορία". Το πειστήριο των πράξεων, που αποδόθηκαν στον τελευταίο, ήταν μια ...πέτρα.