Ω! τι «αλλαγή δόγματος», ω! τι «επιστροφή» από την «ηθική της ισχύος» στην «ισχύ της ηθικής» (!), ω, τι «ρητορική μαγεία», η οποία, μάλιστα, θα πρέπει να διδάσκεται στα πολιτικά εγχειρίδια του μέλλοντος!
Είναι λίγα μόνο απ' όσα ξεστόμισαν τα γιουσουφάκια του «αμερικανικού ονείρου», εκθειάζοντας με τη μέθοδο του «σάλιαγκα» τη «στροφή» και την «αλλαγή» που έφερε ο Ομπάμα στην Αμερική και τον κόσμο.
Κατά τα λοιπά, και έως ότου ενταχθεί ο λόγος του Ομπάμα στη διεθνή πολιτική γραμματεία, ας ξαναρίξουμε μια ματιά στην αρχαία ελληνική γραμματεία και συγκεκριμένα στον Θουκυδίδη. Από τα σπουδαιότερα κομμάτια είναι εκείνο όπου οι Αθηναίοι εκφωνούν τον απίθανο λόγο τους προς τους κατοίκους της Μήλου. Αμέσως μετά, τους έσφαξαν...