Την πρωτοβουλία έχει πάρει ο συνδυασμός «Εργατική Ενότητα»
Σύσκεψη πρωτοβάθμιων σωματείων οργανώνει ο συνδυασμός «Εργατική Ενότητα» του ΕΚΘ, σήμερα στις 7.30 το απόγευμα με θέμα της τη διοργάνωση κινητοποίησης «υποδοχής» του πρωθυπουργού το Σάββατο 8 Σεπτέμβρη. Η σύσκεψη θα γίνει στον 1ο όροφο του Εργατικού Κέντρου. Η ανάγκη πραγματοποίησής της προέκυψε μετά και τις τελευταίες εξελίξεις που κάνουν καθαρό πως ο Δήμος, η Νομαρχία και το ΕΚΘ δε θα προχωρήσουν σε διοργάνωση συγκέντρωσης διαμαρτυρίας στα εγκαίνια της 66ης ΔΕΘ. Εξέλιξη που έρχεται σε αντίθεση με τις διαθέσεις των εργαζομένων και του λαού της πόλης, αλλά και με τη σημασία που έχει για το εργατικό κίνημα να απαντήσει αυτοπροσώπως στον ίδιο τον πρωθυπουργό για την πιο αντιλαϊκή πολιτική που ένιωσαν ποτέ οι Ελληνες εργαζόμενοι.