Σε δήλωσή του ο Σπύρος Σαμοΐλης, μέλος της ΚΕ του ΔΗΚΚΙ, σημειώνει:
«Μετά την ανακοίνωση της τριμελούς επιτροπής του ΔΗΚΚΙ και την απόφασή τους να συνεργαστούν με τα ψηφοδέλτια του ΣΥ.ΡΙΖ.Α., εγώ σαν μέλος της ΚΕ του ΔΗΚΚΙ αποφάσισα να μη συμμετέχω στη συνεργασία αυτή και να στηρίξω με όλες τις δυνάμεις μου τα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ και να τεθώ στη διάθεσή του. Παράλληλα θα ήθελα να πω στους φίλους και ψηφοφόρους μου να πράξουν το ίδιο.
Επίσης θα ήθελα να διαψεύσω την ανακοίνωση που υπάρχει στην ηλεκτρονική σελίδα του ΔΗΚΚΙ, με ημερομηνία 16/08/2007, κατά την οποία φέρομαι ως υποψήφιος στο υπόλοιπο Αττικής».