Αυτή τη φορά, όπως σημειώνουν στελέχη από πολλές ΚΟ, η μάχη θα δοθεί με πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία και αποφασιστικότητα από κάθε άλλη φορά, καθώς στη θετική εμπειρία που έχει συσσωρευτεί από προηγούμενες οικονομικές εξορμήσεις, προστίθεται και το θετικό και ελπιδοφόρο εκλογικό αποτέλεσμα που απηχεί το ανεβασμένο κύρος του ΚΚΕ μέσα στο λαό. Συμπληρώνουν ότι στόχος δεν μπορεί παρά να είναι το πλατύ πολιτικό άνοιγμα που υλοποιήθηκε προεκλογικά να επαναληφθεί και να συμπεριλάβει ακόμα περισσότερους ανθρώπους του μόχθου. Αλλωστε, όπως αναφέρουν, η φετινή εξόρμηση έχει την ιδιαιτερότητα να διεξάγεται εν μέσω του γιορτασμού των 90χρονων από τη Μεγάλη Σοσιαλιστική Οχτωβριανή Επανάσταση αλλά και από την ίδρυση του ΚΚΕ, γεγονός που πεισμώνει τα μέλη και τους φίλους του να δώσουν τη μάχη της εξόρμησης με μεγαλύτερη αυταπάρνηση προς τιμή αυτών των δύο σπουδαίων επετείων.
Στην ΚΟΑ, οι ρυθμοί των τελευταίων ημερών είναι πυρετώδεις. Η ΚΟΑ έχει ήδη αποφασίσει ποια Κομματική Οργάνωση θα καλέσει σε άμιλλα, ενώ έχει καθορίσει βραβεία για τους δύο συντρόφους που θα κατακτήσουν την πρωτιά σ' αυτή τη μάχη όχι μόνο από την άποψη των χρημάτων που θα συγκεντρώσουν, αλλά κυρίως από τον αριθμό των ανθρώπων στους οποίους απευθύνθηκαν. O στόχος είναι την πρώτη μέρα της εξόρμησης να καλυφθεί ποσοστό 25% του πλάνου της και προς τούτο έχουν κινητοποιηθεί όλες οι δυνάμεις της.