Γιορτινή υποδοχή του 2000, γιορτινή συνάντηση των κομμουνιστών με φίλους και οπαδούς του Κόμματος και άλλους προοδευτικούς ανθρώπους, μια συνεύρεση εργαζομένων, αγωνιστών της Αντίστασης, επιστημόνων, διανοουμένων, καλλιτεχνών, εκπροσώπων του συνδικαλιστικού και φιλειρηνικού κινήματος, οργάνωσε η ΚΕ του ΚΚΕ, στην έδρα της, προχτές το βράδυ. Μια τετράωρη, σχεδόν, γιορτή με θερμές ευχές για το ΚΚΕ και «θερμούς» αγώνες του λαού, με απλές και αληθινές κουβέντες, με μουσική και χορό, που προκάλεσε ευφροσύνη στους περισσότερους από 600 καλεσμένους