«Το ΚΚΕ δε θα το έβαζα με ιδιαίτερη προθυμία στην Αριστερά, διότι ναι μεν έχει στις τάξεις του πολλούς εργαζόμενους και τα λοιπά, αλλά είναι μια δύναμη η οποία εκφράζεται συντηρητικά σε πολλά ζητήματα». Θα ήταν ανάξια σχολιασμού η παραπάνω δήλωση του Ν. Χριστοδουλάκη, αν δεν ήταν αποκαλυπτική για το τι εννοεί η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, όταν αναφέρεται στο δίλημμα «πρόοδος -συντήρηση». Προφανώς, ο Ν. Χριστοδουλάκης, χέρι - χέρι με τους Γιώργο - Μάνο - Ανδριανόπουλο - Ανδρουλάκη - Δαμανάκη, θεωρεί ότι η «νεοφιλελεύθερη» πολιτική τους είναι αριστερή και, μάλιστα, όσο περισσότερο αντιδραστικές και αντιλαϊκές προτάσεις κάνουν (π.χ. ανασφάλιστη εργασία, ιδιωτικά πανεπιστήμια, κλπ.), τόσο περισσότερο αισθάνονται «καινοτόμοι», «νεοτεριστές» και... αριστεροί. Περιττό, να σημειώσουμε, ότι το ΚΚΕ δεν έχει και δε θέλει να έχει καμία σχέση με την «Αριστερά» τους... Αυτή την... προοδευτικότητα, τους τη χαρίζουμε...