Ποιος τα λέει όλα αυτά; Μήπως κάποιος νεοφιλελεύθερος υπουργός Παιδείας, που θα 'λεγε κάποιο στέλεχος του ΣΥΝ; Οχι, τα δηλώνει ευθαρσώς ο Γ. Παπανδρέου, πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και, ταυτόχρονα, πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς...
Τι μαθαίνουμε από αυτή τη δήλωση: Πρώτον, ότι ο Γ. Π. είναι υπέρ των μη κρατικών πανεπιστημίων, δηλαδή των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Δεύτερον, ότι αυτά θα απελευθερώσουν τη γνώση, καθότι μόνον οι επιχειρηματίες μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Τρίτον, ότι η ΓΣΕΕ ήδη έφτιαξε ένα τέτοιο ίδρυμα, που αύριο θα γίνει ιδιωτικό πανεπιστήμιο και θα δίνει πτυχία.
Ποιος μπορεί να αμφιβάλλει, λοιπόν, ότι το ΠΑΣΟΚ, μαζί με τη ΝΔ, σέρνουν το χορό της ιδιωτικοποίησης της Δημόσιας Παιδείας; Και ποιος μπορεί να αρνηθεί ότι η πλειοψηφία της ΓΣΕΕ, με τη λειτουργία της Ακαδημίας, ανέλαβε πρώτη να φέρει σε πέρας το στόχο που έχουν θέσει τα δύο κόμματα;